Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
blog edunomád putuje

Austrálie za zrcadlem: poslední australské postřehy (Sydney)

By on 23.6.2016

Tak „edunomádění“ po Austrálii se mi chýlí ke konci. No a jak to shrnout. Nebudu Vás zatěžovat informacemi o hlavních dominantách a atrakcích jako jsou klokani a tučňáci a různý divnozvířata, Opera v Sydney, pláže a hory a oranžová pustina, kterou jsem bohužel tedy nenavštívila.

Spíš mě zaujalo, že Austrálie umí středoevropského cestovatele fakt pořádně překvapit. Někdy mile, někdy méně.

 

Záchodky jsou na každém kroku a jsou zdarma…

…a to je prostě skvělé, co k tomu víc dodat, všichni chápeme proč.

 

Je tu draho…04-sushi

…a když člověk nechce jíst věčně jen pečivo, nebo vegetariánský kebab (s pečivem a lepek fuj), tak tu má jedinou levnou možnost. Ano, sushi!

Fakt jsou u protinožců některé věci postavené na hlavu. Zatímco u nás je sushi luxusní lahůdka, tady na něm jakožto chudý český edunomád žiju skoro od rána do večera. S paní, která ho prodává, jsem už kamarádka. A ti, co mě znají, rozhodně vědí, že mi to nevadí!

 

04-stekaniJe tu spousta předpisů, funkčních i bizarních…

…samozřejmě, zákazy kouření a přednost k sednutí si v dopravních prostředcích pro starší, postižené i těhotné chápu. A že je Australané fakt úzkostně dodržují také chápu. A kvituji. Ale různých předpisů je tu prostě moc! A výroba cedulek s upozorněními, nařízeními a výstrahami musí být fakt výnosný byznys!

A k těm bizarním…tak třeba v městečku Katoomba mají určeno, od kdy do kdy mohou psi štěkat! Zajímalo by mě, jestli to dodržují. I když, asi jim to musí vysvětlit páníci, protože cedulka byla vyvěšena výš, než ve výšce očí psa (tedy, doufám – protože pokud by byla ve výšce očí psa, tak by tu museli mít pořádné psí bestie!).

04-10kmA ještě jeden bizarní mě napadá! Regulace rychlosti má jistě smysl pro auta, ale pro běžce a cyklisty?!? Na 10 km v hodině?!? Ach jo, tak touhle cestou běhat nebudu, musela bych běžet pod své možnosti.

A ještě k té australské věrnosti předpisům – představte si: přechod pro chodce přes úzkou silnici, silnice jak vymetená. Na obě strany je vidět na 100 metrů. A fakt žádné auto! Silnici přejdete za 8 vteřin! A Australané stojí a čekají na zelenou. Tři minuty!!!  Je to dobře? Já nějak furt neumím odpovědět.

 

Australský Sherwood před hlavním nádražím je příjemné místo…

…ve kterém, stejně jako v našem pražském Sherwoodu u hlaváku, žijí bezdomovci. Zde ale mají postavené úhledné stany a nikomu očividně nevadí. Australané nemají problém sednout si vedle bezdomovce na lavičku a klidně prohodit pár slov. Obě strany spolu jednají s respektem. A to je něco, co bych si jako Evropanka ráda odvezla.

04-pribytekAle v tom možná hrají roli i ty zdejší předpisy- víc jak půlka Sydney je zónou (ve veřejných prostorách) bez konzumace alkoholu. A jelikož Australané své předpisy úzkostně dodržují a bezdomovci jsou rovněž Australané, tak z tohoto jednoduchého sylogismu vyplývá, že ani bezdomovci tu na ulicích nepopíjí!

 

Sydney mi bude chybět…

…protože jsem se tu už solidně uhnízdila. Mám své oblíbené kavárny, paní se sushi, běžecké trasy… Za těch pár dní mám pocit, že se tu dokonale vyznám. Ráno jsem letěla vždy do školy, odpoledne jsem si zahrála na turistu a večer pracovala po kavárnách. Dobře se tu pracuje, dobře se tu běhá, dobře se tu zevluje.

TAGS
RELATED POSTS