Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
blog malé příběhy o velkých věcech

eduHERO: Madi – ekolog a angličtinář na indonéském Sulawesi

By on 27.2.2017

Untuk siswa Madi: Tidak politisi, tetapi orang seperti anda dan saya mengubah dunia. Madi, guru bahasa Ingris dari Belopa, mengubah dunia.

(Protože se text možná dostane i k Madiho studentům, píši shrnutí i v mé hodně špatné indonéštině. 🙂 )

 

Čím jsem starší, tím méně věřím, že svět mění politici a různé oficiální struktury. Respektive, že jej mění skutečně a efektivně k lepšímu. Tím ale nepopírám, že svět se mění k lepšímu! Ani nepopírám, že by politika nebyla důležitá, může pomoci, nebo nám zavařit. Ale svět reálně mění lidé, kteří jej žijí – jako vy, jako já. Jen někdo víc a někdo míň. A to je vlastně dobrá zpráva, máme to ve svých rukách.

Ty největší změny se skládají z drobností, naprostých maličkostí, které dělají nadšenci.

A tak vám chci vždy poslední den v měsíci představit nějakého hrdinu vzdělávání, nějakého EDU-super-HERO, který život zasvětil zlepšování světa. Byť na totálně lokální úrovni.

Tak se nechme inspirovat a třeba také trochu měňme svět 🙂

 

Madi: ekolog a angličtinář na indonéském Sulawesi

Untuk siswa Madi: Dia mengajar bahasa Inggris dan juga ekologi dan pembangunan berkelanjutan. Terima kasih orang-orang seperti dia dunia ada tempat yang lebih baik. Saya harus meminta maaf untuk bahasa indonesia buruk saya. Bahasa Indonesia susah untuk saya – mungkin susah seperti bahasa Ingris susah untuk siswa Madi. 🙂

 

Pět měsíců v životě. Jednomu uplyne jako mžik, pro jiného je to dost na to, aby uskutečnil svůj životní sen. A to se podařilo Madimu z jižní nohy ostrova Sulawesi, se kterým jsem měla tu čest strávit pár týdnů a učit s ním.

Tehdy ještě žil v domě rodičů své ženy a mluvil o mnoha svých snech. Často protichůdných. A pak jsme spolu postavili první vertikální zahradu z recyklovaných odpadků.

A od té doby šly věci rychle. Madi postavil vlastní dům, který je zároveň školou pro jeho studenty odpoledních lekcí angličtiny. To by nebyla tak velká věc, kdyby svou školu nestavěli sami studenti a neučili se přitom stavební postupy s využitím odpadků. Komunikovali jen anglicky a recyklovali. Teď v hodinách angličtiny spolu rozjíždí organickou farmu, chodí čistit ulice, potoky a stoky.

„Lidé předně musí změnit svou mentalitu, pak je možné měnit prostředí a svět. A proto učím, protože učení a nové znalosti jsou tím, co změní myšlení lidí. Pak mohou změnit své chování a tak změnit i svět, prostředí, v němž žijí. V mé vesnici je velký problém s odpadem, který je prostě všude. Proto s mými studenty čistíme ulice, vymýšlíme technologie, jak zajistit, aby záchody neznečišťovaly potoky a říčky (pozn. v Indonésii není kanalizace a čističky vody, jak ji známe my), zkoušíme ekologicky pěstovat zeleninu a chovat drůbež a další a další,“ říká Madi. „Navíc se snažím lidem i ukázat, proč by měli recyklovat a zabývat se odpadem. Nejde jen o to, mít to kolem domu hezčí, ale recyklování vám může i ušetřit nebo vydělat peníze, když jste dostatečně kreativní! A teď zkouším zapojit do své výuky i děti a mladé lidi, kteří jsou sirotky, nebo jsou z příliš chudých rodin. Ti si nemohou dovolit za výuku platit penězi. Tak mi prostě platí odpadky. A potom odpad společně recyklujeme, vyrábíme nové věci, stavíme. Jsou tak šťastní za tuto příležitost!“ 

Madiho studenti (nejen ti z chudých rodin) se tak neučí angličtinu pro angličtinu. Naopak, učí se ekologii a trvale udržitelnému rozvoji, jen tak mimochodem v angličtině.

A to je v zemi, která je ve svých bohatších oblastech (mezi něž jih Sulawesi patří) zamořená odpadem, vskutku hrdinský krok.

Děti pak své rodiče peskují, ať nevyhazují plasty v přírodě, učí je recyklovat. Madi prostě uvolnil kamínek, který strhává lavinu.

 

Je to maličkost, čistě lokální, ale můj kamarád je pro mě EDU-super-HERO měsíce února!

(za měsíc se těšte na dalšího hrdinu!)

photo: by Madi

TAGS
RELATED POSTS