Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
blog divožáci divožáci z Česka edunomád doma je

Jak vnímají děti dospěláka: vysvětleno hláškami dětí na mé tetování

By on 21.6.2017

Když jsem si nechávala dělat své první, druhé, třetí…dál už to nepočítám 😊 …tetování, tak by mě ani nenapadlo, že se mi jednou bude hodit při práci s dětmi! Perfektně se na reakci dětí na kérku dá totiž ukázat, co různé věkové skupiny dětí hledají u dospěláka.

 

Prvňáci a druháci: „podívej, nakleslila sem klukovi do písanky kélku“

Jojo, prvňáčci jsou ve stadiu „pančelka je pánbůh“. Ve ScioŠkolách sice nemáme pančelky, ale průvodce a na bohy si nikdo nehraje, ale přesto v nás dospělých úplně nejmenší děti hledají vzor. Napodobují nás a učí se od nás a popravdě mám občas trochu pocit viny, když po mých návštěvách odchází děcka domů s rukama „potetovanýma“ propiskama a fixkama.

Potřebují nás dospěláky jako vzor. Čím víc dospělých znají, tím je jejich svět pestřejší. Ale vedle toho potřebují stabilitu. Takže by se kolem nich dospělých nemělo motat zase až příliš. Potřebují zejména své vztažné osoby, někoho, na koho se napojí, kdo upokojí jejich emoce, ke komu se mohou jít přitulit. Ideálně by v sobě průvodce malých dětí měl mít silný mateřský či otcovský rys, přeci jen je pro děti první (nebo druhou) silnou postavou, která není součástí rodiny.

A můj kamarád Ivan, skvělý průvodce a skvělý zástupce ředitele (toto ber jako poděkování a hlubokou poklonu, Ivane!) má k nejmenším dětem ještě jeden postřeh. Malé děti k sobě potřebují někoho, kdo má moudrost každodennosti. Kdo z banalit, jako je počasí nebo plesnivá svačina dokáže udělat téma k hovoru a přemýšlení. Protože právě těmito konkrétními drobnostmi malé děti, dosud neschopné abstrakce, žijí.

Takže suma sumárum tři klíčová slova věkové skupiny dětí z první a druhé třídy jsou: RODINA, BEZPEČÍ, VZOR

 

Třeťáci až páťáci: „Bolelo to a patříš do nějakýho gangu?“

Střední věková skupina dětí na základních školách je většinou fakt hodně živá. Pytel blech. Neposedí, předvádí se. Už a ještě se nestydí. Naopak se s chutí a radostí předvádí. Přeci jen činorodost je slovem, kterým její vývojový úkol vystihl psycholog E. Erikson.

Tématem hovorů, her a zájmů je akce a hrdinství. A to hledají i u dospělých. Inspiraci v aktivitě, činorodosti, sportu a odvaze. A vždycky si trochu myslím, že je zklamu vysvětlením svých tetování – tedy že v žádném gangu nejsem.

Tři klíčová slova: KAMARÁDSTVÍ, HRDINSTVÍ, ČINORODOST

 

Šesťáci a starší: „Co to má vyjadřovat a jak se tetování líbí klukům“

A tady jde do tuhého… Nejprve jsem nechápala ty pohledy, co mě sjely od hlavy k patě a pak se mi zavrtaly až pod kůži, jakmile jsem vešla do jámy lvové – třídy plné šesťáků a sedmáků… O co těm pohledům jde, mi později vysvětlila až Jana z další naší ScioŠkoly.

Starší děti na dospělém zkoumají hlavně to, jak moc se od něj mohou naučit v oblasti, která zabírá plní nejen jejich hlavy, ale i těla vystavená návalu hormonů probíhající puberty. A tou oblastí je…chvilka napětí, virbl bubnu…ano, intimita a partnerské vztahy! Zkoumají na vás, zda jste atraktivní, zda jste sebevědomí, zajímá je, zda máte partnera a partnerku a zda jste v tom úspěšný. Ale ne vždy se jasně zeptají, často si tvoří domněnky, protože se už zase stydí.

A vedle partnerství je zajímá ještě jedna věc (a samozřejmě i spousta jiných). Svět dobra a zla, morálních střetů, falešných autorit ke zpochybnění a reálných k následování. V mozku  starších dětí se totiž dějí úžasné věci. Pozitivní i negativní, nicméně fascinující.

  • Pod dardou hormonů občas dojde k „black outům“, kdy děti nejsou s to řádně přemýšlet. Jak by také mohly, když se hormonální hladiny zvyšují až 400 krát! Nezlobte se na ně za to. Nemůžou za to a možná je to mate ještě víc než vás.
  • Zároveň se jim ale otvírá schopnost abstraktně myslet, používat složité pojmy, začíná se tvořit skutečně autonomní morálka. Jejich myslím se otevírá komplikovaný a bohatý svět abstrakce. Je to asi jako kdybyste dvanáct let žili na zahradě svého domu. A pak vás vypustili do ulic, luk, polí a lesů… Tolik nových podnětů a vjemů přináší rozvoj mozku puberťáků. A obsáhnout to není sranda. I proto potřebují od dospěláků i to, aby byli pevnými a stabilními osobnostmi, aby na nich bylo vidět, že se před komplexitou světa neschovávají a jsou schopni ji ustát.

Dvě klíčová slova a jedno sousloví: PARTNERSTVÍ, INTIMITA, CESTA K SOBĚ A OBEJV ABSTRAKTNÍHO MYŠLENÍ

 

A co mají všechny věkové skupiny společné?

  • O každé lze říct, že je to ta vůbec nejnáročnější 😊
  • Všechny potřebují dospělého, který je autentický, na nic si nevyhraje.
  • Ani jedna dospělému nežere, pokud si vynucuje autoritu a respekt.
  • Všechny děti nás dospělé umí překvapit, že zvládnou více, než se předem domníváme!

 

S dětmi je to krásné a těžké. Takže good luck, všichni průvodci, učitelé, rodiče!

TAGS
RELATED POSTS