Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
divožáci divožáci světa

Jak usínají divožáci + tři triky „rodičů-divochů“ pro klidný spánek dětí

By on 3.8.2017

Když napíšu, že malé děti z tradičních vesnic dobře spí, asi to nikoho nepřekvapí. Vždyť:

  • …celý den jsou na čerstvém vzduchu!
  • …jsou vylítané!
  • …jedí jídla jen z průmyslově nezpracovaných surovin!
  • …nejsou nadupané cukrem!
  • …nerozptylují je žádné moderní technologie!
  • …nejsou unavené z přemíry podnětů!
  • …celý den mohou být s rodiči, nepotřebují si je nahrazovat a užívat večer!

 

Už ale slyším, jak spousta lidí namítne, že „u nás děti žijí jinak, společnost a doba je jiná, jsou méně venku, asi i proto špatně spí, to jinak nejde…“

Hm, popravdě si myslím, že to jinak jde. Aspoň trochu. Že splnění výše popsaných šesti bodů – snad jen s výjimkou předposledního a hlavně toho posledního, do nějž nás tlačí uspěchaná doba a závislost (myslím i tu existenční, ne chorobnou) na penězích – není takový problém. Navíc na druhou stranu naplnění předchozích pěti bodů minimálně trochu peněz ušetří, lítačka venku je levnější než aquaparky, základní suroviny levnější než předchystané jídlo a ušetřené kačky za sladkosti a technologické hračky se také počítají. Ale to už je jiná písnička. Zpátky ke spánku.

 

Divožáci a jejich spánek

Odolnost vůči hluku: první superschopnost (a záhada) spících divožáků

Alorské děti spí jak zabité. Mnohokrát jsme s dospělými seděli, popíjeli kávu, nahlas se bavili a smáli se, když kolem nás chrupkalo několik dětí od roku a půl do osmi let. A popravdě si neumím vysvětlit, jak je toto možné…v podobném šrumci bych neusnula ani já po celodenní tůře.

 

Ukládají se k spánku samy: druhá superschopnost spících divožáků

Tohle je určitě sen mnoha rodičů. Děti, které se samy ve vhodnou hodinu rozhodnou jít spát, spáchají hygienu a bez jakékoli asistence usnou.

Alorští rodiče v tom, že děti samy poznají, kdy je čas spát, mají dva mocné spojence: geografii a zaostalost. Alor leží pod rovníkem a v našem létě je tam v šest hodin tma (v naší zimě kolem osmé). A co dělat ve tmě, když nemáte elektřinu, že? Spánek je rozhodně nejlepší volbou.

Nejen dospělí, ale i děti totiž žijí v úzkém sepětí s denními cykly. Začíná se šeřit? To je ideální čas na koupel a hygienu, protože ještě tolik neštípou komáři a do tmy stihnou proschnout vlasy i oblečení, které si děti při koupeli zákonitě zmáčí. Tedy, nejen děti – při tradiční vesnické koupeli, tj. polévání se vodou ze studny, jsem si oblečení zmáčela i já. A to i tehdy, když jsem se docela svlékla a oblečení pověsila na prkno do zdánlivě bezpečné vzdálenosti. Ale to zas odbíhám.

Jakmile padne tma, nastane dětem čas, aby si ještě trochu zablbnuly s dospělými. Se setměním se totiž začíná vařit večeře – dospělí se stáhnou ke svým domům a čekají, až se dovaří rýže. A vaření rýže, nenáročná to činnost, je ideální čas pro společné blbnutí. Následuje večeře dospělých. Děti se většinou najedly už před koupelí, večeří obvykle zbytky od oběda. A zatímco dospělí jedí svou večeři, děti, roztroušené všude kolem, usínají.

 

Ano, denní cyklus, rytmus, režim, biologie…vše v tradiční vesnici běží v jiných kolejích, než u nás. To, že se malí lovci lebek uloží k spánku sami a naše děti s tím mají potíž je vlastně přirozené, netřeba se tím trápit. Nicméně alespoň pár divých triků Abuijských rodičů může třeba v něčem inspirovat i nás.

 

Diví rodiče a spánek dětí

Nedělají ze spánku vědu: první geniální trik divých rodičů

Spánek není pro rodiče divožáků žádné téma. Když jsem se na usínání dětí ptala, trvalo docela dlouho, než pochopili, o co mi jde. A problém nebyl ani v jejich nechápavosti a ani v mé nedokonalé indonéštině. Ale prostě v tom, že spánek:

  1. řešit nemusí a proto jej neřeší;
  2. neřeší a proto ani řešit nemusí.

Diví rodiče nedělají ze spánku zkrátka nedělají vědu. Nestresují se kvůli němu a svůj stres nepřenáší na děti.

A už vůbec si nikdo nedělá hlavu z usínání dětí ve dnech slavností. Dny ceremonií a obřadů táhnoucích se dlouho do noci. Nebo spíš do rána. A v tyto dny spánek dětí neřeší nikdo, nikdy a nijak. Děti jsou součástí společenství a mohou tančit a ponocovat až do rána bílého, nebo prostě jen vytuhnout v jednu ráno a ve čtyři zase vstát. Jak chtějí. Děti se přizpůsobí vesnici, tempu celého společenství – to je podstatnější, než spánek jedné noci.

Rodiče divožáků zkrátka ze spánku vědu nedělají, nestresují se, svou nervozitu nepřenáší na děti a nedávají jim najevo, že spánek je něco, čeho se bojíme a co je problém. Jenže je fakt – a to nám v srdci Evropy nepomůže – že jim vážně nahrává ta geografie a zaostalost.

 

Před spánkem odstraní nadbytečné podněty: druhý geniální počin divých rodičů

Někdy se samozřejmě stane, že dítě ještě dvě tři hodiny po soumraku vejrá. Diví rodiče je nenutí ho spát, nepřemlouvají, nehoupají, nejsou nervózní.

Jen odklidí z dosahu nespavce všechny hračky a rušivé předměty (mačety, pokličky, barevné šátky…), které by odváděly pozornost dítěte. A samy se také trochu stáhnou – přestanou dítě rušit, hrát si s ním, mluvit na ně. Děti pak jen poslouchají rozmluvy dospělých, které je ukolébají ke spánku. Ano, rozumíte správně – čím méně chce dítě spát, tím méně si ho rodiče všímají! A ano, rozumíte správně i tomu, že pohádky na dobrou noc (které já osobně miluji a považuji za úžasný rituál), se nevypráví – v řádu dne jsou jiné okamžiky než večer, které jsou zasvěceny vyprávění příběhů.

Vlastně obecně lze říci, že ve chvíli, kdy se blíží čas spánku, rodiče z dosahu uklidí vše, co by mohlo dítě rozdovádět, co by mohlo přeplnit jeho mysl, rozpumpovat emoce… Když jsem jim říkala, že u nás se děti před spaním často dívají na televizi, kroutili hlavou a říkali, že jsme tady v Evropě nějaký divný 😀 V klidném prostředí se totiž dítě upokojí, zkoncentruje, více vnímá svoje tělo a i jeho potřebu spánku. Nebo minimálně nemá do čeho moc píchnout a tak radši usne.

 

Dají kůži na kůži: třetí geniální trik divých rodičů

Ale nebojte, i divožáci občas spí špatně. Bolí je zoubky, bříška, mají noční můry. Kolikrát začnou ze spánku natahovat, pobrekávat, budit se.

Rodiče jsou spícím dětem většinou nablízku. Sedí kousek od nich a povídají si se svou ženou, mužem, přáteli…, později v noci spí na stejném místě. Záměrně nepíšu ve stejné ložnici, protože většina Abuijců nespí v domě, ale na venkovním ochozu kolem domu. A když rodiče, jsa nablízku dětem, uslyší pláč, buzení, mrmlání, tak neznervózní. Ale udělají tu nejjednodušší a nejgeniálnější věc. Svléknou si triko nebo halenku, popadnou své spící dítko, které brečí, budí se, či je pronásledováno noční můrou a svléknou ho také. A pak přiloží kůži na kůži. Stejně to dělají matky i otcové, žádné že uspávání je ženská záležitost!

Tyhle okamžiky, byly až mystické. Rodič s obnaženou hrudí drží na těle nahé dítě. Chvíli se soustředí, až svůj dech sladí s dětem dítěte. Hladí dítě, jeho hlavičku směřuje k svému srdci. Žádné natřásání, houpání a nervózní šššš šššš. Jen sjednocení dechu, dotek kůží, klid a vůně rodičova těla a zvuk tlukoucího srdce. A dítko se během pár minut upokojí. Pak se rodič pomalu vrátí k předchozí činnosti. Čtení, povídání si s ostatními…a pokud dítě nadále spí, odloží je. Jakoby nic a nechá je sladce klimbat.

 

Takže takhle spinkají divožáci.

Ale kdyby nic jiného, minimálně utišení budícího se dítka tím, že si jej dáme kůží na kůži, by mohlo fungovat i u nás. Je v tom něco tak přirozeného, pudového, intutitivního, samozřejmého… že to snad ani naše vyspělost, technizovanost a blahobyt nepřekryly.

 

A teď už dobrou noc!

 

***

Ke sledování nejen her, ale i spánku dětí mě inspirovala blogerka Lenka, autorka webu „Prosím, spinkej„.

Já jsem se snažila vypíchnout jen pár střípků, které jsem viděla a zažila v „mé“ vesnici na Aloru. Pokud vás zajímá víc a širší kontext spánku dětí, zkuste její blog!

TAGS
RELATED POSTS