Adéla Zelenda Kupcová
Prague, Czech Republic

Putuji za učením na divoko! Cestuji na divoko: nezávisle, nízkonákladově, punkově! A víc, než všechna "must see" z průvodců mě zajímají lidé a to, co se od nich mohu naučit. Láká mě zejména život v tradičních kmenových společnostech a to, jak se učí a rozvíjí jejich děti - divožáci!

sledujte na facebooku
Newsletter
Učení na divoko přímo do Vašeho emailu!
Instagram Feed
1
blog edunomád putuje

Menstruace v Africe není žádná legrace

By on 16.11.2017

…a potrápí vás velice!

Dneska tak trochu o těch holčičích věcech. Ale žádný strach, článek je vhodný i pro muže! 😀

 

Jako zkušená cestovatelka jsem na své africké výpravě již byla připravena i na „své dny“. Z tampónů jsem přešla na kalíšek v naději, že odpadne:

  • zběsilé shánění hygienických potřeb po všech čertech, když zásoby dojdou
  • nerudovská otázka „kam s ním“ na záchodech bez odpadkových košů
  • pašování hygienických pomůcek v kapse či za pasem do míst, kam i král chodí pěšky

Ale nějak mi nedošlo, že v Africe je co? No přeci sucho! Žádná tekoucí voda na místních záchodech k opláchnutí, takže místo hygienických pomůcek teď pašuji objemnou lahev s vodou 😊

Ale to by tolik nevadilo… S menstruací jsem zvyklá žít, nepůsobí mi větší problémy a v ničem mě neomezuje. Tedy, neomezovala, měla bych říct. Zde v Africe se totiž stala tím, co určuje můj program i směr, kam se vydám.

 

Jednoduše řečeno, kvůli svým dnům jsem se rozhodla opustit „svou“ tradiční ndebelskou vesnici. Ne kvůli pohodlí. Ne kvůli tekoucí vodě. Ale kvůli respektu k lidem a jejich tradiční víře.

Místní lidé Ndebele totiž věří, že během periody je žena nečistá. A je absolutním tabu, aby s ní spal muž v jedné chýši nebo nedejbože v jedné posteli. Což o to, to by mě netrápilo – měla jsem luxus vlastní soukromé chýše. Ale za tabu je považováno i to, aby se muž menstruující ženy dotkl, nebo s ní i mluvil. To v místě, kde si každé ráno třeseme rukou, proplkáme denně několik hodin a pro objetí se také nejde daleko, znělo jako nemožné. Jako peklo. Izolace.

Jak se blížily mé dny, stála jsem před následujícími možnostmi:

  • zatloukat, zatloukat a zase zatloukat
  • přiznat se a žít v izolaci mimo jakýkoli kontakt s muži, jíst odděleně a být vyloučena ze společenského života
  • sbalit si svých pár švestek a posunout se dál

Z respektu k místním jsem zavrhla možnost první. Z respektu k sobě a k menstruaci jako přirozené součásti života ženy jsem zavrhla druhou možnost. A posunula se dál.

Takže teď už mě v souvislosti s mými dny trápí jen jedna věc. Jak jen sakra propašuji tu litrovou láhev vody na záchod?!?

 

Přeji vám krásný den!

Ať již jste muž či žena. A ať už jste v jakékoli fázi svého cyklu.

TAGS
RELATED POSTS